banner214
Öne Çıkanlar Karaköprü kaza Sonar Araştırma Sonucunu Paylaştı! İnce alanlarında uzman olan eğitmenler tarafından eğitim alıyor SGK YAPILANDIRMASINDA SON GÜN 31 TEMMUZ BU SERGİYE MUTLAKA GİDİLMELİ

Siirt Fıstığının Faydaları ve Zararları
banner213

Siirt Fıstığı

Siirt fıstığı üretiminde ayrı ayrı 3 kalite bulunmaktadır. Ana çatlak, pense çatlağı ve kapalı olarak bilinmektedirler. Pense çatlak olan fıstıklar yapay olarak fabrika yardımıyla oluşmaktadır. Ana çatlak dediğimiz ise doğal kendi ağacında kendi kendine açılmış olandır. Ana çatlak fıstık herkes tarafından daha önceliklidir. Çünkü hem lezzet tadı olarak hem de kabuğundan ayrılması daha kolaydır. Pense çatlağında ise önceden kapalı olduğu için içinde çürük var mı yok mu belli değil bu halde fabrikada bilinmeden çatlatılır ve yenildiğinde çürüklerin çıkma olasılığı da yüksektir. Kapalı fıstık ise dediğimiz kendi ağacında açılmamış ve fabrika yardımı almamış fıstıklardır. Siirt fıstığının her geçen yıl fiyatı değişmektedir ve bu Siirt ili dışındaki kişileri şaşırtmakta ve akılları karıştırmaktadır. Sizlere kısaca anlatalım fiyatının değişkenlik nedenini ; Bağlarda bulunan ağaçlara yağmur ve sağanak yağışlar fıstık ağacına zarar vermesiyle fıstıkların çoğu kaybedilir ve giderler. Böylece fıstık hasadı düşük olur düşük olmasından dolayı fıstık fiyatı da tavan yapıp 35-45 TL arasına girmektedir. Hasat fazla olurken ise ana çatlak fıstık fiyatı 20-30 TL arasında değişmektedir. Tabi ki toptan alımlarda fiyatlarda indirim yapılır ancak perakende satışlarda 35-45 TL arasında değişmektedir. Tadına doyum olmayan ana çatlak fıstığı herkese öneriyoruz.

Siirt fıstığı üretimi baştan sona kadar çok zahmetlidir ama bu Siirtliler için önemli geçim kaynakları olduğundan dolayı Siirt fıstık ağaç bağlarına çok ilgi göstermektedirler. 2014 Yılındaki Siirt fıstığı hasadında bazı bağlardaki fıstıklarda yanma oluşmuştu ve o fıstıklar yenilemez haline gelmişti bunun nedeni sağanak yağıştan sonra şiddetli gelen sıcaklık güneşidir. Fıstık denilince akıllara gelen Antep fıstığı gelecek senelerden sonra Siirt fıstığı yerine değişecektir. Siirt fıstığına her bölgeden büyük bir ilgi gelmektedir Türkiye’de kuruyemiş olarak en çok yenilen doğal gıda ürünüdür. Siirt’te bulunan pastanelerin yaptıkları pasta çeşitleri ve fıstıklı dondurma çeşitlerine koydukları tek kuruyemiş çeşidi Siirt fıstığıdır. Her malzemede yiyeceklerde kullanılabilecek lezzetli kuruyemiş çeşididir.

Siirt fıstığı içerisinde birçok yararlı maddeleri barındıran aynı zamanda da muhteşem bir lezzete sahip besinlerden bir tanesidir. Bu besinin yaygın bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Siirt fıstığı bölgenin emektar insanları tarafından üretilmektedir. Hiçbir şekilde kimyasal işlemden geçmeyen bu fıstıklar hem katkısız hem de sağlık dostu maddeler içeren bir besindir. Özellikle çocuklar tarafından bolca tüketilmesi gereken bu besin hiçbir şekilde sağlığa zararlı bir madde içermez. Düzenli bir şekilde yenildiği takdirde vücuttaki kan değerlerinin bile düzene girmesini sağlayacak olan bu besin tam bir şifa kaynağıdır. Bu şifa kaynağından herkes faydalanmalıdır. Bütün dünya tarafından faydaları bilinen bu besin gün geçtikçe daha da popülerleşmeye başlayan bir besin olma özelliğini de taşımaktadır.

Siirt Fıstığının Doğal Yapısı

Siirt fıstığı gerek yetiştirme sürecinde gerekse de işlenme sürecinde hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmaz. Aksine doğal kalması için bütün işlemler özen ile gözden geçirilir. Siirt fıstığı faydaları da kaynağını tam da bu doğal yapıdan alır. Bu doğal yapısı dayesinde gençlerden yaşlılar, çocuklardan ileri yaştakilere kadar geniş bir tüketici kitlesine sahiptir. Yararları ortaya çıktıkça tüketici kitlesi de genişleme göstermektedir. Siirt fıstığı faydaları özellikle çocuklar için büyük bir önem taşımaktadır. Çocukların gelişimini tetikleyecek içeriklere sahip olan bu besin bolca tüketilmelidir. Yağlı olduğu gibi söylentilere kulak asılmaması gerekmektedir. Hem kolesterol hem de kalori açısından çok düşük olan bu besin son yılların en çok popülerleşen geleneksel besinleri arasındadır. Siirt fıstığı faydaları tüm dünyada yankılanmakta ve Türkiye’nin bu mucizevi yemişine ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Sizin de bağışıklık sisteminizde sorunlar baş göstermeye başladı ise veya kronik bir rahatsızlıktan muzdaripseniz mutlaka Siirt fıstığını yemeye başlamalısınız. Bu fıstığın etkisini hem kan değerlerinizde hem de dış görünüşünüzde göreceksiniz. Cildinizin ışığı olacak olan Siirt fıstığı herkes tarafından tüketilmeli ve daha çok kişinin tüketmesi için tanıtma işlemleri gerçekleştirilmeye devam edilmelidir. Lezzeti ve faydaları ile bilinen bu fıstık Güney Doğu Anadolu Bölgesi ile özdeşleşmiş ama etkileri ve kullanım sınırları bu bölge ile sınırlı kalmamıştır.

Siirt fıstığı bölgede yetişen en güzel ve lezzetli besin olarak bilinen yemişlerden bir tanesidir. Bu besinin dünyada ve ülkemizde olan yaygınlığı gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Bu popülerliğin altında yatan sebep ise Siirt fıstığı faydaları hakkında giderek uzlaşmaya başlanmasıdır. Uzman doktorların Siirt fıstığı faydaları hakkında yaptığı yorumlar ve açıklamalar bu besinin tüketiminin artmasını da tetikleyen faktörlerden biridir. Her şey bir kenara bırakılırsa bu fıstık zaten sadece lezzeti için bile bolca tüketilebilecek bir potansiyele sahiptir. Çok ideal bir atıştırmalık olan Siirt fıstığıhem çocuklar hem de yetişkinler tarafından severek tüketilmektedir.

Siirt Fıstığının Cilde Sağladığı Katkılar

Cilt için en yararlı vitaminlerden bir tanesi E vitaminidir. E vitaminini bolca tüketen bireyler ciltleri ile alakalı hiçbir sorun ile karşılaşmamakta ve kırışıklık gibi bir sorun ile uğraşmak mecburiyetinde kalmamaktadırlar. Siirt fıstığı içerisinde barındırdığı E vitamini sayesinde cilt sağlığı için çok destekleyici ve yararlı bir besindir. Bu besini bolca tüketen insanların ciltleri ayrı bir parlaklığa erişmektedir. E vitamini yönünden zengin olan Siirt fıstığı sadece cildinize değil iç organlarınıza da fayda sağlamakta ve onların düzenli bir şekilde işlemesine olanak sağlamaktadır. Siirt fıstığının tüm dünya üzerinde yaygınlaşması bütün insanlar için çok faydalı bir atılımdır ve bu atılım sağlığına önem veren tüm insanlar tarafından da desteklenmektedir. Siirt fıstığı yalnızca E vitamini açısından değil C ve B vitamini açısından da çok zengindir. C vitaminini yalnızca turunçgillerden alabileceğini zanneden insanlar eğer bu meyveleri sevmiyorlarsa C vitamini yönünden eksik kaldıklarını düşünebilmektedirler. Hâlbuki durum bu yönde işlememektedir. Durumun gidişatını değiştiren besin ise Siirt fıstığıdır. Siirt fıstığı içerdiği C vitamini ile insan vücudunu kendine getirir ve tazeler. Özellikle bu etkiyi ilk olarak cildinizde hissedeceksiniz. Bu fıstığı düzenli bir şekilde her gün tüketen insanlar ciltlerindeki yenilenmenin gözle görülebilir etkilerini tecrübe edeceklerdir. Cilt sağlığına özen gösteren insanların ilk tercih ettiği besinlerden biri olan Siirt fıstığı insan sağlığının dostudur ve yaygın bir şekilde herkes tarafından tüketilmelidir.

Doğu Anadolu Bölgesinin Yeşil İncisi Siirt Fıstığı

Doğu Anadolu Bölgesinin güzide şehirlerinden birisi olan Siirtte üretimi gerçekleşen bu fıstık tam bir doğa harikasıdır. Önceleri sadece yöresel bir zenginlik olan bu fıstığın artık yavaş yavaş tüm dünya üzerinde bir pazara ulaştığını söyleyebiliriz. Bu sayede yöresel olan bu besin kaynağı artık tüm Türkiye tarafından ve de tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Siirt Fıstığı bünyesinde bir çok vitamin ve mineral barındırır. A E B B1 B6 vitaminleri ile zengin olan bu fıstık sizlerin gün içindeki vücut dengesini de korumaktadır. Ayrıca tam anlamı ile bir enerji verici şifa besini olan bu fıstığı ülke çapında oldukça ünlendiği için bir çok yerde bulabilirsiniz. Bu kapsamda bir çok kuruyemiş satıcısında bu besini bulabilme imkanınız vardır. Bunun ile birlikte Siirt Fıstığı sipariş olarak internet üzerinden de aratarak çeşitli internet sitelerinden bu fıstığı sipariş edebilirsiniz.

Yeşil İnci Siirt Fıstığının Özellikleri Nelerdir

Doğu anadolu bölgesinin yeşil incisi olarak bilinen bu fıstık vücut içinde bir gün kapsamında alınması gereken tüm öğelerin üçte birinin alınmasını sağlar. Ayrıca vücut içindeki karbonhidrat ve yağ oranını dengeleyerek sizlerin bu oranda zarar görmenizi engeller. Siirt Fıstığının 100 gramı içinde 131 miligramı kalsiyum ve 131 miligram ise mineraldir. Bundan dolayı vücudun gün içinde ihtiyaç duyduğu mineral ve kalsiyumu da sağlamaktadır. Ayrıca coğrafi koşullardan dolayı oldukça iri ve leziz olan bu fıstık sizlere olağanüstü bir enerji verir.

Siirt bölgesinde yaşayan insanların yaklaşık olarak %50 si kadarı geçimini bu fıstıktan çıkarmaktadır. Orijinal Siirt Fıstığı sayesinde insanlar hem evlerine maddi anlamda bir para götürebiliyor hem de yenildiği zaman kişiyi bir çok hastalıktan kurtarıyor. Kısacası tam bir ilaç özelliği de taşımaktadır.

Yeşil İnci Siirt Fıstığının Faydaları Hakkında

Siirt ilimizde yetişen ve dünyaya açılmış olan bu fıstığın saymak ile bitmeyecek kadar faydası vardır. Bir çok açıdan ilaç niteliğinde kullanılabilen bu fıstık uzman doktorlar tarafından da önerilir. Enerji verici bir özelliğinin olması ile birlikte vücut içindeki mineral protein yağ karbonhidrat ve vitamin dengelerini de koruyarak sizlerin gün içindeki bu kapsamdaki ihtiyaçlarınızı karşılar. Şimdi orijinal Siirt Fıstığının faydalarına kısaca bir bakalım.

  • Enerji verici olduğu için spor yaparak zinde kalmak isteyen insanlar için spor sonrası oldukça faydalı bir besindir.
  • Mineral bakımdan oldukça zengin olan bu fıstık vücut içindeki suyun dengede kalmasını da sağlar.
  • Ayrıca bunun ile birlikte vücut fonksiyonunun görevlerini yerine getirmesine de yardımcı olur.
  • İçinde bulunan yararlı miktardaki kalsiyum ve fosfor sayesinde de sizlere önemli artılar kazandırır.
  • Kalsiyum kan basıncını dengede tutmada fosfor ise dişlerin gelişiminde önemli bir rol oynar.
  • Bazı kanser çeşitleri için uzmanlar tarafından iyileştirme çalışmaları sırasında kullanılır.

Siirt Fıstığını Nereden Alabilirim

Aslında orjinal Siirt Fıstığı kendi bölgesinde yetiştiği için direkt olarak Siirt bölgesinden almak en mantıklı karar olacaktır. Ancak işleriniz nedeni ile Siirte gidemeyecek olmanız aslında bu fıstığı alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu kapsamda ülke içinde oldukça popüler ve aranan bir fıstık olmasından dolayı Siirt fıstığı satın almak için her kuruyemiş dükkanına uğrayabilirsiniz. Bir çoğu Siirtten özel olarak getirip bu besini isteyen ve sipariş veren kişilere satar.

Ayrıca bunun ile birlikte günümüz teknoloji çağından dolayı internet üzerinden de bu yeşil inciye ulaşabilmeniz oldukça kolaydır. Bunun için Siirt Fıstığı sipariş verebileceğimiz internet sitelerine girerek bu konuda dilediğiniz kadar miktarda sipariş verebilirsiniz.

Antep Fıstığı İle Karşılaştırılması

İki fıstıkta kendi bölgesinde yetişmekte olup Türkiye geneline yayılan bir türdür. Ancak antep fıstığı daha önceden keşfedilmiş olup ve dünya üzerinde daha çabuk bir şekilde ünlenmiş olmasından dolayı siirtte üretilen bu yeşil incinin değeri tam olarak anlaşılmamıştır. Normalde antep fıstığına oranla daha dolgun ve daha lezzetlidir. Coğrafi koşulların getirmiş olduğu bu özellik ile birlikte antep fıstığına göre yenildiği zaman bıktırmamaktadır.

Siirtte yetiştirilme işlemi gerçekleşen bu fıstık antep fıstığına göre enerji vericilik bakımından da daha üst seviyededir. Siirt Fıstığı satın alıp tüm bu avantajlardan sizlerde faydalanabilirsiniz. Bundan sonra doğu anadolu bölgesinin bu yeşil incisini tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

banner210
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.